Kriváň (poľ. Krywań, nem. Kriwan, maď. Kriván) je vrch na konci rázsochy, ktorá sa od hlavného hrebeňa Vysokých Tatier odvetvuje v Čubrine. Leží nad Nefcerkou, Kôprovou a Važeckou dolinou na svojimi J a JZ výbežkami zasahuje do Liptovskej kotliny. Je to jeden z najvyšších vrchov Slovenska. Dosahuje výšku 2 494,7 m n. m. Od 19. storočia je neoficiálnym symbolom slobody Slovákov a slovanskej súdržnosti.
Medzi rokmi 1960 až 1990 bol zobrazený s vatrou na znaku Slovenska v štátnom znaku Česko-Slovenska. Dočasne nahradil tradičný slovenský znak s trojvrším a krížom, ktorý je dnes v štátnej symbolike Slovenskej republiky. V roku 2005 bolo rozhodnuté, že bude zobrazený aj na slovenských eurominciach. Po Kriváni je pomenovaná aj planétka (24260) Kriváň.
Vedeli ste, že o Kriváni sa traduje niekoľko zaujímavých povestí?
O Anjelovi a rozsypanom vreci krás
Kedysi dávno, pradávno, stala sa nebeská dopravná nehoda. V deň, ked Boh stvoril svet, poobzeral si svoje dielo. Ešte sa mu nezdalo dokonalé, ale naopak, že mu niečo chýba. Zavolal jedného šikovného anjela, aby ešte po svete rozhodil jedno vrece prírodných krás. Keď anjel priletel k mohutným a vysokým štítom, prekvapil ho svojou výškou jeden krajný končiar a zavadil o jeho vrcholec krídlom. Štít sa ohol a zostal krivý, preto dostal meno Kriváň. Pri tejto nehode sa anjelovi pretrhlo vrece, ktoré so sebou mal. Na skalnaté vrchy a kopce sa vysypali lesy, lúky, jazerá, bystriny a vodopád, do horskej krajiny svište, kamzíky, medvede, aj rysy a veľa ďalších zvierat. Pohorie, ktoré dostalo názov Tatry, tak dostalo oveľa viac prírodných krás a skvostov ako iné kúty sveta. A dôvodom je vlastne Kriváň…